Закон України "Про освіту"

 

Закон України "Про повну загальну середню освіту"

 

Закон України «Про охорону дитинства»

 

Закон України «Про захист суспільної моралі»

 

Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

 

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»

 

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

 

Конвенція Ради Європи про попередження насильства щодо жінок та домашнього насильства та боротьбу з цими явищами, Резолюція Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека»

 

Лист МОН від 28.10.2014 № 1/9-557 “Методичні рекомендації щодо взаємодії педагогічних працівників у навчальних закладах та взаємодії з іншими органами і службами щодо захисту прав дітей”

 

Лист МОН від 18.05.2018 №1/11-5480 "Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству"

 

Наказ МОН від 22.05.2018 № 509 “Про затвердження Положення про психологічну службу у системі освіти України”

 

Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі»

 

Лист МОН від 02.10.2018 №1047 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами”

 

Лист МОН від 29.01.2019 № 1/11-881 “Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)” від 18 грудня 2018 р. №2657-VIII”

 

 

Наказ МОН від 28.12.2019 № 1646 “Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти”

 

Наказ МОН від 26.02.2020 № 293 “Про затвердження плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти”

 

Наказ МОН від 20.03.2020 №420 “Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 лютого 2020 року № 293”

  

Указ Президента України від 21 вересня 2020 року №398/2020 «Про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, захисту прав осіб, які постраждали від такого насильства»

 

Лист МОН України від 14. 08. 2020 року №1/9-436 “Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження протидії булінгу (цькуванню)”


Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу, соціальному педагогу або безпосередньо керівнику закладу освіти.

Дитина може звернутись на гарячу лінію телефонів довіри:

- Гаряча телефонна лінія  щодо булінгу – 116 000;

- ГО «Ла Страда - Україна» з протидії  булінгу, насильству в сім’ї або із захисту прав дітей  - 0 800 500 225, 116 111;

- Уповноважений Президента України з прав дитини – 044 255 76 75;

- Соціальна служба з питань сім’ї, дітей та молоді – (061) 224 70 09;

- Центр надання безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103;

- Національна поліція України – 102.

ПОРЯДОК ПОДАННЯ ТА РОЗГЛЯДУ (З ДОТРИМАННЯМ КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ) ЗАЯВ

ПРО ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

 

1. Із метою створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти здобувачів освіти педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти керівника закладу про випадки булінгу, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

2.  Керівник закладу:

  - відповідно до такої заяви видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб;

  - для прийняття рішення за результатами розслідування наказом по закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу (цькування)  та скликає її засідання. До складу комісії входять педагогічні працівники (в тому числі практичний психолог та соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.

  - повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу (управління)  у справах дітей у випадку, якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер.

  - повідомляє про терміни, порядок реагування на доведені випадки булінгу, відповідальність осіб, причетних до булінгу та процедуру розгляду відповідно до законодавства.

                           

Кодекс  України про адміністративні правопорушення 

Стаття 1734. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого, -тягне за собою накладення штрафу на випадок даних порушень:

     Штраф становить 850-1700 грн - або громадські роботи на 20-40 годин.

     Якщо цькувала група осіб або ж повторно протягом року - штраф складатиме 1700-3400 грн або ж громадські роботи на строк 40-60 годин.

     Якщо порушники - підлітки віком від 14 до 16 років, передбачено такі самі санкції, але їх накладатимуть на батьків чи опікунів.

     Передбачено штраф для керівника закладу освіти, якщо він не повідомить до Нацполіції про факти булінгу. Санкція передбачає штраф 850-1700 грн або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

 

 

АЛГОРИТМ ДІЙ ВЧИТЕЛЯ У РАЗІ ВИЯВЛЕННЯ ВИПАДКІВ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ).

1.      Забезпечити здобувачам освіти захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі і булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою.

2.      Повідомити керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування)  стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, учасниками або свідками якого  вони стали, або підозрюють  про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

3.      Сприяти керівництву закладу  освіти у проведення розслідування щодо випадків булінгу (цькування).

 4.      Виконувати рішення та рекомендації  комісії з розгляду випадків булінгу (цькування).